Python

Python ne işe yarar sorusu yazılım ve programlama alanına ilgi duyan pek çok kullanıcı tarafından merak ediliyor. Kullanıcılara sağladığı çeşitli ayrıcalıklar ile dikkat çeken Python programlama dili, çeşitli avantajları da beraberinde getiriyor. Python’un kullanıcılara sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanıyor:
● Öğrenme ve Kullanma Kolaylığı: Bazı programlama dilleri oldukça karışık bir yapıya sahiptir. Karışık bir yapıya sahip olan programlama dillerinin öğrenimi ve kullanımı da oldukça zordur. Python programlama dili ise bu noktada diğer programlama dillerinden ayrılır. Python programlama dilinin söz dizimi okunabilir bir yapıya sahiptir ve ileriye dönük oluşu dikkat çeker. Aynı zamanda öğrenimi de oldukça basittir. Özellikle programlama alanında yeni olanlar için oldukça ideal bir programlama dili olan Python, hızlı ve basit bir şekilde öğrenilebilir. Karmaşık programlama dilleri ele alındığında Python’un basitlik açısından en ön planda yer aldığı görülür. 
● Geniş Kullanım Çerçevesi: Python, ismi az duyulan programlama dillerinden biri olmasına rağmen oldukça geniş bir kullanım çerçevesine sahiptir. Özellikle yazılımcılar arasında oldukça popüler olan Python, tabanında yer aldığı programları en üst sıralara taşır. Github, Tiobe İndex gibi programlama dillerinin kullanıldığı sistemlerde Python’un öne çıktığı görülür. Python’un geniş kullanım çerçevesi, işletim sistemlerinde de kendini gösterir. Pek çok OS tarafından desteklenen Python, küçük ve büyük işletim sistemleri ile de uyumludur. Özellikle API destekli servislerde ve büyük yazılım kütüphanelerinde Python tabanlı wrappersların ve bindingsların varlığı görülür. Bahsedilen bu servisler, Python’un kolay bir şekilde arayüz oluşturmasını ve ilgili kütüphaneleri doğrudan kullanmasını sağlar. Python nerelerde kullanılır sorusunun cevabı da bu noktada dolaylı olarak cevaplanmış olur. Python’un çoklu programlarda da sıklıkla kullanıldığı görülür.
● Orijinal Bir Dil: Python, basit programlama dilleri arasında yer almaz. Otomasyon programları ve scriptler, Python kod şemalarını kapsar. Profesyonel kalitede yazılımlar oluşturmak için de sıklıkla tercih edilen Python, bağımsız uygulamalar oluşturmada ve web hizmetlerinde de ilk tercihlerden biri olur.


WhatsApp
Hemen Ara